Jakie obowiązki ma kierownik budowy?

Plac budowy to miejsce, w którym znajdziemy wielu fachowców i ekspertów. Wiele osób w pocie czoła działa bowiem, aby nasze marzenie o własnych czterech ścianach się ziściło – oczywiście w momencie, kiedy już zdecydujemy się na budowę własnego domu. To wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami i sporą odpowiedzialnością, bo to przecież od nas zależy wiele rzeczy, w tym m.in. to, na jakich profesjonalistów się zdecydujemy i czy będą oni w stanie przekuć naszą wizję w coś nam odpowiadającego.

Wiele obowiązków związanych z samą budową może jednak przejąć kierownik budowy, który powinien być obecny na każdym placu budowy. Jakie jednak tak właściwie są jego zadania i w jaki sposób znaleźć odpowiednią osobę na takie stanowisko? Z pewnością nie będzie łatwo, ale jeśli naprawdę się postaramy to powinniśmy bez problemu znaleźć fachowca, który sprawnie i płynnie zadba o przebieg wszystkich prac na budowie.

Czym powinien charakteryzować się kierownik budowy?

Bycie kierownikiem budowy znaczy bycie kimś, kto jest w dużej mierze odpowiedzialny za prawidłowy przebieg samej budowy domu czy mieszkania. Jest to więc naprawdę ważna funkcja, a z tego powodu możemy wyróżnić kilka cech, które powinien posiadać dobry kierownik budowy. Są to między innymi:

  • rzetelność,
  • uczciwość,
  • odpowiedzialność,
  • znajomość prawa,
  • skrupulatność,
  • dokładność.

Kierownik budowy z takimi cechami jest po prostu najbardziej pożądany, bo wtedy mamy w zasadzie pewność, że doskonale poprowadzi on budowę naszego wymarzonego domu. Warto przy tym wszystkim pamiętać o tym, że kierownik budowy prócz pożądanych cech musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Poszukiwania takiej osoby warto zacząć więc nieco wcześniej przed rozpoczęciem planów wzniesienia budynku, by potem móc skonsultować z nim wszystkie szczegóły i upewnić się, że jego kontrola nad budową będzie bardzo dokładna. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób to właśnie zatrudnienie kierownika budowy jest na samym szczycie listy priorytetów, gdyż fachowca na takim miejscu to w zasadzie gwarancja udanej budowy.

Co należy do obowiązków kierownika budowy?

Jak sama nazwa wskazuje, kierownik budowy musi przede wszystkim kierować pracami budowlanymi.

W tym celu prowadzi na przykład dziennik budowy. W trakcie trwania prac dokłada także wszelkiej staranności, by prace przebiegały zgodnie z projektem oraz zgodnie z przepisami. Dodatkowo, jego zadaniem jest także prowadzenie dokumentacji robót, na którą składa się nie tylko wspomniany dziennik, ale również m.in. dokumentacja powykonawcza przygotowywana już po zakończeniu budowy.

To także w kwestii kierownika jest wyegzekwowanie wszystkich ustalonych wcześniej instalacji czy rozwiązań budowlanych, zanim budowa będzie mogła zostać oddana do odbioru. Okazuje się więc, że kierownik naprawdę ma duże znaczenie na placu budowy i zależy od niego bardzo dużo, dlatego tak ważne jest znaleźć dobrego kierownika budowy.

odbiór mieszkania normy