Jakie produkty spożywać, by mieć mocne kości?

Zdrowe i mocne kości to dziś podstawa, nie tylko w przypadku sportowców czy osób zawodowo uprawiających różnego rodzaju aktywności fizyczne. Zdaniem ekspertów, jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój oraz funkcjonowanie kości i stawów jest odpowiednia dieta. Oczywiście czynników na kości wpływających jest znacznie więcej, gdyż to między innymi także sama aktywność fizyczna przyczynia się do wzmocnienia i stabilizacji kości oraz stawów. Dodatkowo, niezwykle ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, a to z kolei bezpośrednio wiąże się z dietą. Jakie pokarmy i jakie produkty powinniśmy więc spożywać, jeśli chcemy mieć zdrowe i mocne kości? Najważniejsze jest to, aby dostarczyć organizmowi potrzebne wapń oraz witaminę D, dlatego też warto wiedzieć, gdzie znajdziemy źródła tych właśnie składników. Wśród najpopularniejszych produktów, które dostarczają właśnie wapń oraz witaminę D mamy:

  • ciemnozielone warzywa,
  • warzywa strączkowe,
  • suszone owoce,
  • mleko,
  • ryby,
  • tłuszcze rybne,
  • produkty zbożowe,
  • pieczywo,
  • wodę mineralną.

Jeśli chcemy zadbać o zdrowe i mocne kości to koniecznością jest wprowadzenie do swojej diety właśnie tych powyższych produktów.

W przypadku witaminy D głównym źródłem są ryby oraz tłuszcze rybne, natomiast witaminę D znajdziemy też między innymi w produktach zbożowych. Dodatkowo, warto pamiętać o tym, że w zasadzie większość dziennego zapotrzebowania na witaminę D zapewnią nam. promienie słoneczne. Dobrym pomysłem jest więc spędzanie na świeżym powietrzu trochę czasu dzień w dzień, by rzeczywiście móc „złapać” trochę słońca. Jeżeli natomiast chodzi o wapń to oczywiście najbogatszym jego źródłem jest mleko oraz wszystkie przetwory mleczne. To głównie dlatego już od najmłodszych lat zachęca się dzieci do tego, aby piły właśnie mleko. Można też jednak znaleźć mnóstwo innych produktów, w tym przede wszystkim roślinnych, które są świetnym źródłem wapnia.

Mowa tutaj o różnego rodzaju roślinach jak między innymi sałata, kapusta, brokuły, natka pietruszki ale też o suszonych owocach jak na przykład migdały, daktyle czy figi. Dodatkowo, przyswoić wapń możemy też poprzez picie wody mineralnej. Wybór mamy więc naprawdę spory i powinniśmy móc bez problemu ułożyć smaczną i przede wszystkim zdrową dla naszych kości dietę. W ten sposób możemy na przykład zapobiec osteoporozie, ale też po prostu wzmocnić swoje kości i stawy, by zmniejszyć ryzyko występowania różnych uszkodzeń mechanicznych. Mając wątpliwości czy problemy dotyczące samej diety dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą, który z pewnością pomoże nam w stworzeniu dobrej dla nas diety.

Czego unikać w diecie dla mocnych kości?

Znamy już produkty, które zaleca się jeść dla zdrowych i mocny kości, ale jest też pewna grupa pokarmów, które powinniśmy omijać. Są to przede wszystkim zbyt duże ilości białka oraz soli, gdyż może to prowadzić do utraty wapnia w naszych kościach, a co za tym idzie te będą stawać się coraz słabsze.

Eksperci nie zalecają więc spożywania napojów gazowanych, solonych frytek, hamburgerów, serów topionych czy też napojów zawierających kofeinę. Warto przy tym wszystkim pamiętać, że zdrowa dieta to oczywiście nie wszystko – równie ważna dla zachowania mocnych kości jest między innymi aktywność fizyczna.

https://bezpieczenstwo-bhp.pl/ https://www.formeds.com.pl/produkty