Odbiór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Budowa każdego domu kończy się być może najprzyjemniejszym dla kupującego elementem. Mowa tutaj o odbiorze mieszkania, po którym możemy już oficjalnie wprowadzić się do nowego lokum wraz z najbliższymi. Warto jednak pamiętać o tym, że do odbioru mieszkania powinniśmy być dobrze przygotowani, gdyż nie jest to wcale formalność i trzeba zwrócić uwagę na wiele przeróżnych rzeczy podczas samego odbioru. Tym bardziej, że każdy, nawet najmniejszy błąd czy przeoczenie jakiejś usterki może nas potem sporo kosztować – zarówno czasu, jak i nerwów czy pieniędzy.

Tymczasem czujnym i uważnym trzeba być od samego początku do końca, a więc także w momencie, kiedy zdaje się, że nasz nowy wymarzony dom jest już na wyciągnięcie ręki. W jaki sposób przygotować się więc do odbioru mieszkania? Przede wszystkim należy zarezerwować sobie trochę czasu wolnego i się nie spieszyć, lecz bardzo dokładnie przejść przez cały proces. Warto pomyśleć także o wsparciu fachowca, a więc o zatrudnieniu inspektora, który swoją pomocą zdecydowanie ułatwi nam zadanie i upewni się, że nie pominiesz żadnej ważnej kwestii. Przydać mogą się także niektóre narzędzia, za pomocą których sprawdzimy wiele przeróżnych elementów i aspektów naszego nowego mieszkania – równe podłogi, odpowiednie kąty czy piony.

Tylko w ten sposób przekonamy się, czy wykonawca spisał się na medal, czy też jednak nie wywiązał się ze swoich obowiązków w stu procentach.

Na jakie aspekty być wyczulonym przy odbiorze mieszkania?

Niekiedy możemy być tak podekscytowani nowym mieszkaniem, że zupełnie nie zwrócimy uwagi na mniejsze lub większe usterki. Tymczasem to może nas potem sporo kosztować, bo każdy taki błąd trzeba przecież naprawić, a to mogą być wcale nie tak małe koszty. Głownie dlatego zaleca się dużą skrupulatność oraz dokładność przy sprawdzaniu stanu mieszkania przed jego odbiorem.

Wśród najważniejszych rzeczy wymienia się:

  • podłogi,
  • okna i drzwi,
  • ściany,
  • elektrykę,
  • wentylację.

Są to najbardziej podstawowe rzeczy, a więc czy ściany są proste, czy podłogi są równe i inne tym podobne aspekty mieszkania. To głównie dlatego warto zabrać ze sobą zestaw narzędzi, za pomocą którego sprawdzimy większość z tych rzeczy i już na miejscu będziemy wiedzieć, czy coś trzeba poprawić, czy też jednak wszystko jest w jak najlepszym porządku. Z pewnością nie można więc bagatelizować odbioru mieszkania, gdyż może być to ostatnia szansa na znalezienie usterek i błędów – być może najlepszym rozwiązaniem rzeczywiście będzie pomoc inspektora, który ze wszystkim nam pomoże i upewni się, że nic nie zostało przeoczone.

Jest to oczywiście kolejny wydatek, natomiast nie można oszczędzać na własnym bezpieczeństwie i zdecydowanie lepiej jest przyjąć kolejne koszta, aby móc w spokoju i bez zmartwień sfinalizować budowę domu naszych marzeń.

https://ewpa.pl/