Wadliwy dom – jak uniknąć nieporozumień, dodatkowych kosztów i niezadowolenia na etapie budowy oraz projektowania M4?

Czego unikać wśród różnych propozycji architektonicznych, by nie przepłacić i nie żałować? Ofert jest bardzo dużo i każda kusi swomi zaletami. Profesjonalnie ukryte wady najczęściej w ogóle nie rzucają się w oczy potencjalnemu klientowi. Zrzucając kurtynę tajemnicy, można odkryć kilka wadliwych sekretów, jakie ma projekt i budowa domu, a także wykorzystane do jego budowy materiały budowlane. Podpowiadamy, jak można ich uniknąć na drodze do realizacji marzeń o własnych czterech kątach.

Kanon bezwzględnych zakazów

Po pierwsze, zanim zdecydujesz się na konkretną działkę, dewelopera lub biuro projektowe czy ekipę budowlaną, sprawdź ich wiarygodność. Często ukrywa się przed potencjalnym klientem bardzo dużo. Być może wybrani specjaliści wcale nie są profesjonalistami i nie posiadają żadnych dokumentów potwierdzających ich umiejętności i uprawnienia.

Wiele tajemnic skrywają Księg Wieczyste przypisywane do gruntów budowlanych i budynków. Warto poprosić o ich przedstawienie, zanim podpiszemy z kimkolwiek umowę. Po drugie, kontroluj projektowanie domu. Przyglądaj się uważnie pracy architektów. Zdarza się, iż mając wiele obowiązków, zapominają o dokładnym wyliczeniu parametrów pomieszczeń, kątów spadu dachu lub wysokości ścian. Odbija się to bardzo negatywnie na postępach prac podczas etapu budowy. Po trzecie, zawsze sprawdzaj, czy wybierane materiały budowlane, np.

pustaki, blachodachówki i inne posiadają gwarancję producentów i certyfikaty jakości. Bez tych zabezpieczeń i oświadczeń nie decyduj się na ich kupno. Ponieważ takie działanie skończy się niekorzystnie dla Twojego zdrowia i finansów. Dobrym przykładem są nieodpowiednio dopasowane do spadu szkieletu dachu dachówki, jakie bardzo ciężko będzie zamontować i zachować w dobrym stanie. Po czwarte, zbieraj rachunki z każdego zakupu przeznaczonego na cel budowy domu. Moga się one przydać przy ostatecznym rozliczeniu z ekipą remontową i budowlaną. Poza tym dzięki temu będziesz miał nieprzerwaną kontrolę nad swoimi wydatkami i nie stracisz więcej pieniędzy niż przewidujesz.

Sprzęt chroniący przed upadkiem