Wybór płyty głównej

Wybranie odpowiedniej płyty głównej wiąże się z dostarczeniem komputerowi budulca, z którego będziemy mogli kompletować resztę podzespołów. Płyta główna będzie służyła nam jako podstawa całego systemu, dlatego powinniśmy się dobrze zastanowić nad najważniejszymi atrybutami dostępnych na rynku płyt. Aktualnie na rynku dostępnych jest mnóstwo płyt głównych różnego rodzaju producentów, którzy tylko czekają, aż zakupimy ich produkt. Najważniejszą kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, jest podstawka dla procesora, czyli CPU socket.

Tutaj mamy szeroki wachlarz produktów, nie tyle w kwestii technologii, co w kwestii konkretnego producenta procesorów, gdyż każdy z nich ma swoje własne wymagania związane z  płytą główną. Powinniśmy zwrócić uwagę także na rozmiar płyty głównej. Jeśli chcemy zamontować, np. dużą kartę graficzną, to lepiej zaopatrzyć się w płytę, która bez problemu udźwignie i pomieści podzespoły na niej zainstalowane.

Kolejną kwestią jest ilość slotów na pamięć RAM, karty graficzne, wejścia USB, sterownik dźwięku, czy liczba portów SATA, które pozwalają na dołożenie kolejnych dysków HDD, SSD lub kości RAM. Dla ludzi bawiących się w podkręcanie podzespołów najważniejsze będzie zastosowane na płycie głównej chłodzenie, a także możliwości softwarowe płyty głównej, które są zależne od producenta. Tutaj istotny będzie zainstalowany na płycie BIOS, a konkretniej jego wersja. Niektórzy producenci bardzo utrudniają wszelkie zmiany softwarowe na ich płytach głównych, a inni wręcz przeciwnie – zachęcają do zmian i wszelkich prób ulepszenia podzespołów komputera.

Właśnie dla takich entuzjastów dedykowane są najdroższe modele płyt głównych, które spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników.