Amerykańskie domy szkieletowe
Bardzo ciekawą mutacją domów drewnianych są rozwiązania opracowane w Ameryce Północnej, przede wszystkim w Kanadzie. To właśnie tam narodziła się koncepcja domów szkieletowych, o lekkiej, ale bardzo wytrzymałej konstrukcji.
Opiera się ona w zdecydowanej mierze na drewnie, w tym na drewnianym szkielecie, który spełnia podobne zadania jak klasyczna więźba dachowa. Odnosi się jednak nie tylko do dachu, ale całej konstrukcji domu.
Specjalny szkielet rozkłada obciążenia i sprawia, że całość jest stabilna i bezpieczna w użytkowaniu. Rosnąca popularność domów szkieletowych wynika z ich elastyczności.
Zestawy elementów można zamówić w firmach zajmujących się wyrobem komponentów do budowy takich obiektów. Oferują one dziesiątki gotowych projektów wraz z częścią wykonawczą, dostarczają szkielet i całe know-how niezbędne do tego, aby dom postawić.
Często na tej technologii opierają się innowacyjne domy autonomiczne oraz inteligentne, które scharakteryzujemy szerzej za moment. Budowa domu szkieletowego przebiega w szybkim tempie i jest stosunkowo tania.